1 września 2017 zapraszamy na wykład "Wojna w komiksowych kadrach". Po wykładzie – tematyczna dyskusja w Klubie.
1 września 2017 obchodzimy 78. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Z tej okazji zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład poświęcony komiksowi o tej tematyce. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Wykład poprowadzi Krzysztof Lichtblau.
Autorzy komiksów od wielu lat podejmują w swojej twórczości tematykę wykraczającą poza rozrywkowość. Druga wojna światowa jest jednym z częściej pojawiających się zagadnień, zarówno w komiksie polskim, jak i światowym. Już w okresie PRL-u pojawiały się komiksy opisujące wydarzenia lat 1939-1945, jednak były one przesiąknięte propagandą radziecką. Za przełom uznawany jest amerykański komiks Maus Arta Spiegelmana, który ukazał się w Polsce w roku 2001 (ponad dekadę po premierze oryginalnego wydania).
Obecnie komiks dotyczący drugiej wojny światowej rozwija się w wielu kierunkach. Począwszy od artystycznych interpretacji, np. w Achtung Zelig! Krzysztofa Gawronkiewicza, po edukacyjne komiksy poświęcone żołnierzom wyklętym, które wydaje IPN. Dodatkowo osobne miejsce należy się komiksom poświęconym Powstaniu Warszawskiemu i Holocaustowi.
Po wykładzie, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie dyskusyjnego klubu komiksowego „Taktownie O Komiksie”, podczas którego porozmawiamy o komiksach o drugiej wojnie światowej. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do włączenia się do dyskusji.
Korzystając z formuły dyskusyjnych klubów książki, zapraszamy na comiesięczne spotkania poświęcone rozmowom o komiksach. Interesują nas będą zarówno komiksy nowe, jak i klasyczne, tradycyjne oraz te nowatorskie. Dyskutujemy o publikacjach europejskich, amerykańskich, a także japońskich. Osoby chętne do udziału w spotkaniach prosimy o kontakt: e-mail elewatorkultury@gmail.com